Dotační programy pro obce

Dotační programy pro obce

Jihomoravský kraj podporuje formou dotačních titulů jednotlivé oblasti života měst a obcí v kraji. Dotační programy, jejich podmínky a výši podpory připravuje na svých jednáních Rada Jihomoravského kraje, schvaluje je Zastupitelstvo kraje.

Touto cestou je možné získat dotaci v oblasti kultury, rozvoje obce, boje proti kriminalitě, ochrany životního prostředí nebo dotaci pro hasiče. Kraj také poskytuje dotace pro stavby čistíren, vodovodů, sběrných dvorů a pro mnohé další aktivity.

Je proto důležité, aby každé obecní či městské zastupitelstvo mělo schválený plán svých aktivit nejen na jeden rok, ale minimálně na celé volební období. Z takto schválených záměrů může potom vždy na začátku roku vybrat to, co považují občané za nejdůležitější a na co bude stačit obecní rozpočet. Je nutné říci, že každá žádost o dotaci musí mít doloženo také spolufinancování. To může být jak z obecního rozpočtu, tak i z dotací ministerstev, pokud obec žádá peníze na velký projekt – třeba na stavbu vodovodu, plynofikaci či budování kanalizace.

Všechny dotační tituly jsou každoročně postupně zveřejňovány na webových stránkách kraje. Je proto dobré, když pověřený člen zastupitelstva nebo starosta obce pravidelně sledují tyto stránky a mohou tak co nejdříve reagovat a svoji připravenou žádost poslat.

Vypsání žádosti je to nejjednodušší. Potom přijde na řadu mravenčí práce – sehnat všechna důležitá potvrzení a doklady, které se musí k žádosti dodávat. Když se to dělá poprvé, tak se to může zdát složité a komplikované, ale protože se povinné přílohy k žádostem opakují, stačí už potom jenom kopírovat. Pokud žádáte o dotaci na investiční akci, musíte mít projekt, položkový rozpočet, různá doplňující potvrzení… ale to všechno jde zvládnout a nesmí to zastupitele nebo starostu obce odradit. Platí zde jedno: kdo to nezkusí, tak nic nedostane.

Pravdou a faktem je, že za celou dobu od roku 2000, kdy bylo zvoleno první krajské zastupitelstvo, na Kratochvilce nikdy nebyla za obec podána žádná žádost o dotaci na nějakou investiční akci v obci. Je to škoda, protože mohlo být mnoho věcí úplně jinak.

Věřím tedy tomu, že nově zvolení členové zastupitelstva toto změní a občané obce se tak co nejdříve dozví o první žádosti, která byla na Jihomoravský kraj z Kratochvilky odeslána.

Připravila: Jaroslava Baštařová, členka Komise regionálního rozvoje Jihomoravského kraje

 
Kalendář akcí
říjen 2023
Po Út St Čt So Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
FACEBOOK

MOBILNÍ ROZHLAS


MR Reg

GEOPORTÁL

BANNER2 

VYHLEDÁVÁNÍ V OBSAHU
VYHLEDÁVÁNÍ FIREM
KTS Ekologie s.r.o. – zajištění svozu a likvidace odpadů ve vaší obci

Rosicko banner 115x70 01

PARTNERSKÉ ODKAZY

Seznam partnerských odkazů mKAHAN   Jupigo 1

 

KralovstviKomety logo