Historie - Občanské záležitosti

Občanské záležitosti - z historie Kratochvilky

Komise pro občanské záležitosti, kulturu a sport uspořádala dne 19. května vítání občánků do života. Tím navázala na tradici, jejíž počátek můžeme hledat již v roce 1979.

Toho roku z iniciativy Místního národního výboru byl na Kratochvilce, podobně jako v okolních obcích, založen Sbor pro občanské záležitosti (SPOZ). Činnost tohoto sboru byla též podporována ze strany Okresního národního výboru, kde existoval pro tento účel zvláštní odbor.

SPOZ měl šest členů a prvním předsedou se stal pan Miroslav Vaverka st., od roku 1983 pokračoval v této funkci pan Josef Huppert a po něm následoval pan Luboš Staněk. Činnost byla rozmanitá: členové sboru předávali občanům písemná blahopřání ke kulatým životním výročím od 50 let výše vždy po pěti letech, občanům starším více než 80 let pak každoročně. Dále pak předávali písemná blahopřání novomanželům, upomínkový list prvňáčkům při prvním vstupu do školy, zasílali kondolence při úmrtí občanů, konali návštěvy a předávali dárky při příležitosti zlaté svatby a při narození dítěte byl předáván kromě blahopřání též malý dárek nebo pamětní medaile. Slavnostním způsobem byly předávány občanské průkazy mladým občanům.

Byl také využíván místní rozhlas. První neděli v měsíci byla vysílána hudební relace jubilantům. Prvňáčkům byl první nástup do školy rovněž zpříjemněn hudebním pořadem. Příležitostně bylo zajišťováno jubilantům hudební blahopřání v krajském vysílání brněnského rozhlasu.

V roce 1984 věnoval SPOZ svoje úsilí především na dokončení a vybavení obřadní síně v 1. poschodí nově zrekonstruované budovy požární zbrojnice. Byla upravena vstupní chodba, do obřadní síně pořízeny nové lustry, nábytek, koberce, obrazy a záclony a místnost byla vymalována. První uvítání čtyř nových občánků do života se konalo 17. listopadu; také byla založena pamětní kniha. V roce 1998 věnovali pánové František Řezáč a Josef Huppert do obřadní síně kolébku. Tato síň byla rovněž využívání k předávání občanských průkazů.

Od poloviny devadesátých let minulého století byla činnost SPOZ postupně utlumena a v roce 2000 SPOZ svoji činnost ukončil. Jednou z příčin byl také nově vydaný zákon o ochraně osobních údajů. Vítání občánků do života se uskutečnilo naposledy v roce 1994, poté na přání občanů a z iniciativy Obecního úřadu ještě v červnu roku 2005, kdy bylo uvítáno 11 dětí.

Při zpětném pohledu dnes vidíme, že onen obřad vítání občánků do života má svoji životnost a ze strany občanů je hodnocen příznivě. Proto bude dobré v této tradici nadále pokračovat a přejme Komisi pro občanské záležitosti, kulturu a sport hodně dalších úspěchů.

Připravil Karel Holoubek

 
Kalendář akcí
říjen 2023
Po Út St Čt So Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
FACEBOOK

MOBILNÍ ROZHLAS


MR Reg

GEOPORTÁL

BANNER2 

VYHLEDÁVÁNÍ V OBSAHU
VYHLEDÁVÁNÍ FIREM
KTS Ekologie s.r.o. – zajištění svozu a likvidace odpadů ve vaší obci

Rosicko banner 115x70 01

PARTNERSKÉ ODKAZY

Seznam partnerských odkazů mKAHAN   Jupigo 1

 

KralovstviKomety logo