Život v protektorátě
Zanedlouho si připomeneme 68. výročí osvobození od německé nadvlády. Avšak oněm radostným okamžikům osvobození předcházela těžká léta okupace. Připomeňme si některé klíčové momenty-co se dělo v té době a jak se žilo v Protektorátě Čechy a Morava.
Na počátku tažení proti Československu byla zásadní směrnice A. Hitlera, kterou vyhlásil v Berlíně 5. 11. 1937 na poradě s vojenskými činiteli. Uvedl, že Německo potřebuje ve střední Evropě „životní prostor“, proto musí být rozbito a obsazeno Československo, i kdyby tohoto cíle mělo být dosaženo válkou. Za tím účelem byl zpracován tzv. Zelený plán (Fall Grün). Politicky vhodný okamžik k jeho realizaci nastal po připojení Rakouska k Německu v březnu 1938. Vhodným nástrojem byla Sudetoněmecká strana (SdP) K. Henleina, která působila v pohraničí, tzv. Sudetech. Henlein vyzval německé strany ke sjednocení pod vedením SdP. Za masové podpory sudetských němců se tak stalo, němečtí ministři vystoupili z vlády a SdP se stala jedinou mluvčí této menšiny.
Dne 28. 3. 1938 byli Henlein a K. H. Frank přijati Hitlerem a výsledkem jejich jednání bylo přijetí návodu, podle kterého měla SdP klást takové požadavky, které by byly pro Československo nepřijatelné a tím neustále vyhrocovat vztahy mezi vládou a SdP.
Nutno poznamenat, že takové podmínky, jaké tehda měla německá menšina u nás, neměli němci v žádné jiné zemi v Evropě s výjimkou Švýcarska. Měli tři ministry ve vládě, své zastoupení ve sněmovně, senátu i komunálních orgánech. Měli kompletní systém německých škol od obecních škol až po univerzity a techniky, tisk, kulturní vybavení včetně divadel.
Svoje požadavky Henleinovci zformovali do osmi bodů a vyhlásili je 24. dubna 1938 v Karlových Varech. Jejich přijetí by znamenalo vytvoření samostatného státu sudetských němců v Československu a v důsledku toho k postupnému rozkladu ČSR. Tyto požadavky se staly v příštích měsících základem německého tlaku na ČSR s cílem dokázat, že se Praha dohodnout nechce. V pohraničí byly organizovány mohutné demonstrace, kde zfanatizované davy žádaly připojení k Říši pod heslem „Jeden národ, jedna říše, jeden vůdce“. Působily zde bojůvky vyzbrojované ze zahraničí, které terorizovaly a provokovaly české úřady a vyháněly čechy do vnitrozemí. Hitler hrozil válkou a Německo šířilo do světa lživou propagandu o nesnesitelném útisku němců v ČSR. Bohužel západní mocnosti, zejména Anglie, naslouchaly více Německu než naší vládě a žádaly, aby tuto krizi hrozící vypuknutím války co nejrychleji řešila. Hitler dále stupňoval požadavky a s územními nároky vůči ČSR se přihlásilo Polsko i Maďarsko.
Za této situace na popud šéfa fašistické Itálie B. Mussoliniho byla do Mnichova svolána konference za účasti Anglie a Francie. Konference pod taktovkou Hitlera vyřešila sudetoněmecký problém podle německých požadavků. Československu, které zůstalo zcela osamoceno, byl předložen diktát: do 10 dnů vyklidit zhruba třetinu svého území a předat německu pohraniční pevnosti i s výzbrojí. Po dlouhém jednání vláda přijala tento diktát 30. září 1938. 5. října rezignoval na funkci hlavy státu dr. E. Beneš, o den později vyhlásilo Slovensko autonomii a po dvou týdnech totéž učinila i Podkarpatská Rus.Vznikla tzv. druhá republika, jejímž prvním úkolem bylo vypořádat se s přesunem desetitisíců obyvatel z pohraničí do vnitrozemí.
Neuplynula dlouhá doba a bez ohledu na mnichovské ujednání obsadilo Německo 15. 3. 1939 zbývající území českých zemí. Dne 16. 3. vydal Hitler výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava. Tento prostor měl být poněmčen a bylo zpracováno několik variant germanizace. Na pokyn říšského protektora bylo vydáno nařízení, podle kterého byl styk s německými úřady možný pouze v němčině. V srpnu 1939 byla zavedena dvojjazyčnost, přičemž němčina měla přednost. Také u nás všechny veřejné tabule či nápisy musely být nejprve v němčině a pak teprve česky. Došlo též k zatýkání představitelů českého veřejného života, na Moravě to bylo asi 800 osob. Po studentských demonstracích 28. 10.
Zakázané politické strany byly nahrazeny všenárodním hnutím „Národní souručenství“, které jako politické hnutí bylo nakonec v roce 1943 zrušeno a stala se z něho kulturně osvětová organizace. Na Kratochvilce měla tato organizace 160 členů a jejím vedoucím byl starosta Jakub Příhoda.. Také byla založena organizace Národní souručenství mládeže se 109 členy.
Bylo zavedeno válečné přídělové hospodářství, volný prodej byl zakázán. Už v prosinci 1939 byly vydávány občanům potravinové lístky, na které si mohli zakoupit pouze stanovené množství potravin. Rovněž pro každou osobu byly vydávány „šatenky“, tj. poukázky na omezený nákup ošacení, prádla a ponožek. „Tabačenky“ byly poukázky na nákup cigaret. Nárok byl na jeden pár bot ročně a poukázky k nákupu vydával starosta.
Byly stanoveny povinné dodávky obilí, brambor, mléka, masa, vajec a dalších produktů. Na jednotlivé osoby byly stanoveny spotřební kvóty, které si dotyčný „samozásobitel“ směl ponechat a ostatní musel odevzdat za úřední ceny. Samozásobitel nedostával příslušné potravinové lístky. Často chodily kontroly a prováděly domovní prohlídky. Zatajování potravin bylo trestné. Přísně byly kontrolovány také domácí zabíjačky.
Byla zavedena přísná cenzura knih, novin, časopisů i veřejných kulturních akcí. Po zrušení vysokých škol byl omezen přístup žákům na střední školy. V našem okolí bylo zrušeno reálné gymnazium v Ivančicích. Do obecných škol byla postupně zaváděna výuka němčiny. Pod vysokými pokutami bylo zakázáno poslouchání zahraničního rozhlasu. V roce 1943 musely být ze všech přijímačů odstraněny krátké vlny, na kterých zahraniční rozhlas vysílal. Omezována byla činnost divadel, až byla v roce 1944 zavřena všechna česká divadla.
Všechna okna i veřejná světla musela být zatemněna. Týkalo se to též vozidel, auta musela jezdit se zakrytými světly, z nichž prosvítal jen úzký světelný proužek.
Byla nařízena pracovní povinnost a zřízeny úřady práce, které měly pravomoc posílat lidi na různá pracoviště, včetně práce v Německu. Pracovní doba se prodlužovala, pracovní povinnost u mužů byla vyhlášena ve věku od 16 do 65 let.
Došlo i k těm nejsmutnějším událostem, kdy v naší obci zatýkalo Gestapo. Obětí byli Jaroslav Hořínek (čp. 61), Oldřich Šmídek (čp. 92) a Rudolf Mach (čp. 120), který se bohužel nevrátil a zemřel v koncentračním táboře v Osvětimi.
Protektorát byl dobou ponížení, odříkání a úzkosti. Lidé tajně poslouchali zprávy z Londýna, sledovali situaci na frontách a toužebně si přáli, aby válka konečně skončila.
Připravil Karel Holoubek
< Předchozí | Další > |
---|