Zamyšlení nad pomníkem
Pomníky jsou místem k zamyšlení a připomenutí významných osob, nebo minulých dějů. Také v naší obci máme pomník, kolem něhož chodíme často nevšímavě, někdy si tam děti hrají „na schovku“. Často to bylo místo, které posloužilo jako základna k formálním oslavám, ale původní idea či základní myšlenka jeho vzniku zůstávala někde v pozadí. Připomeňme si tedy, jak to vlastně bylo s jeho založením.
Čtrnáctého září 1937 zemřel první president Československa Tomáš Garrigue Masaryk. Jeho zásluhy o vznik státu a jeho osobnost uctili občané 22. 9.1937 velkolepým smutečním aktem. Následující rok byl jubilejní, slavilo se dvacetileté výročí vzniku republiky a ukončení světové války. Vzhledem k těmto událostem se zastupitelstvo obce rozhodlo vybudovat důstojný památník, který by na Kratochvilce připomínal budoucím generacím tato výročí a zároveň sloužil jako upomínka na místní občany, kteří zemřeli ve válce.
Původně na místě dnešního pomníku stála trafika, kde Antonie Čechová jako válečná vdova prodávala cigarety a tabákové výrobky. Tento dřevěný domek byl přemístěn do zahrady, která byla kolem současného sálu, přibližně do míst, kde se dnes nachází čekárna.
Slavnost položení základního kamene pomníku se konala 4. září 1938. Pod základní kámen byly položeny tehdejší platné mince od pěti haléřů až do dvaceti korun. Náklady na vybudování hradila obec, částečně bylo přispěno ze sbírek. Prostor byl ohrazen zídkou s nízkým dřevěným plotem. Z lesní školky na Bučíně byly dovezeny túje a vysázeny za pomník, aby tvořily důstojné pozadí a napomohly k jeho zvýraznění.
Na žulovém podstavci měla být umístěna bronzová busta prezidenta Masaryka v životní velikosti, ale to se již neuskutečnilo vzhledem k vyhrocené politické situaci, kdy došlo k okupaci československého pohraničí a poté vytvoření Protektorátu Čech a Morava. Během druhé světové války byla bysta ukryta před němci v zemi. V roce 1940 musela být na pomníku zakryta písmena TGM tabulkou s nápisem „Obětem světové války.“
V květnu 1945, kdy se naše obec ocitla ve frontové linii, doslova několik hodin před koncem války, padlo v okolí šest vojáků Rudé armády. Jejich ostatky byly pohřbeny po obou stranách pomníku TGM a obětí 1. světové války. Záhy po válce byly na místě jejich hrobů pořízeny dva symbolické náhrobky. Protože hroby nejsou pouze pod těmito náhrobky, nýbrž i vedle nich, je třeba také jejich okolí považovat za pietní místo.
Dne 16. září 1945 byla uspořádána velkolepá slavnost s bohatým programem a hojnou účastí občanů i hostů z okolí, při níž byla odhaleny busta presidenta Masaryka. Avšak po roce 1948 byl president Masaryk opět nežádoucí osobou, a tak se stalo, že busta za jedné jarní noci v roce 1953 byla tajně odstraněna a písmena TGM pak opět zakryta tabulkou. K jejímu odstranění došlo v roce 1990, kdy zásluhou tehdejšího Občanského fóra byla na pomník připevněna alespoň malá plastika TGM. Na pořízení nové busty nebyly peníze, a tak pomník zůstává torzem.
Čas od času byl pomník opravován. Tak například v roce 1953 byl tyčkový plot nahrazen kovovým. Občas byly opravovány náhrobky, zejména v roce 1961, kdy obec navštívila skupina sovětských turistů. V roce 1975 byl vydlážděn prostor před pomníkem a v roce 1996 položena lepenka pod pískové plochy k zamezení růstu plevele. O dobrý vzhled a úpravu se staraly především ženy.
Nyní čeká pomník další oprava a doufejme, že bude všem občanům důstojně připomínat osoby a dobu vzniku našeho novodobého státu a dobu konce druhé světové války.
Zpracoval pan Karel Holoubek, kronikář
< Předchozí | Další > |
---|